​Wsparcie USA dla krajów bałtyckich

numer 2453 - 09.10.2019Świat

LITWA Nord Stream 2, elektrownia atomowa w Ostrowcu, bezpieczeństwo cybernetyczne – m.in. te problemy zostały poruszone w czasie odbywającej się w dniach 6–7 października w Wilnie konferencji Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC).

Wśród problemów wysuwanych głównie przez Litwinów była sprawa elektrowni atomowej w białoruskim Ostrowcu, 40 km od Wilna. – Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone włączą się aktywnie do dialogu z Białorusią w celu zagwarantowania bezpieczeństwa w tej elektrowni. Wiąże się ona również z zagrożeniem hybrydowym w regionie państw bałtyckich, dlatego jest szczególnie ważne, by USA zwróciły uwagę na wspieranie demokratycznych wartości w tej części Europy – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

Prezydent podkreślił, że dialog dotyczący współpracy energetycznej między USA a krajami bałtyckimi ma szczególne znaczenie. – Ten dialog jest ważny jak nigdy dotąd. Zwłaszcza dotyczy to państw, wobec których źródła energetyczne są wykorzystywane jako broń geopolityczna – stwierdził Nausėda.

Obecny w Wilnie sekretarz energii USA Rick Perry poruszył w czasie forum sprawę budowy Nord Streamu 2. – To zwiększy wpływ Rosji na politykę zagraniczną krajów europejskich. Europa stanie się bardziej podatna na zakłócenia w dostawach energetycznych – ocenił. Jak zauważył, budowa gazociągów Nord Stream 2 oraz TurkStream do końca dekady pozwoli Rosji na rezygnację z tranzytu gazu przez Ukrainę.

W niedzielę w Wilnie Rick Perry i ministrowie energetyki Litwy, Łotwy i Estonii podpisali wspólną deklarację, w której wskazano, że USA mogą zapewnić wsparcie strategiczne i techniczne dla tych krajów w walce z atakami cybernetycznymi. Litewski wywiad ostrzegł na początku br., że „sektor energetyczny kraju jest jednym z celów rosyjskich cybergangów”. Aby zapewnić sobie niezależność od Moskwy, kraje bałtyckie do 2025 r. chcą się podłączyć do europejskiego systemu elektroenergetycznego. Obecnie Litwa, Łotwa i Estonia są częścią postsowieckiego systemu energetycznego i pozostają zależne od rosyjskiej sieci energetycznej.

Inicjatywa Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej została ogłoszona przez Ricka Perry’ego podczas trzeciego szczytu poświęconego Trójmorzu w Bukareszcie we wrześniu 2018 r. Celem inicjatywy ma być rozwój współpracy energetycznej pomiędzy USA a europejskimi sojusznikami.

 korespondencja z WilnaAutor: Ilona Lewandowska