​Turcja zaatakowała Kurdów w Syrii

numer 2454 - 10.10.2019Świat

BLISKI WSCHÓD Po tym, jak USA zdecydowały o wycofaniu większości wojsk z kontrolowanego przez kurdyjskie siły pogranicza turecko-syryjskiego, siły tureckie rozpoczęły w środę operację przeciwko Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG). O rozpoczęciu operacji poinformował na Twitterze prezydent Recep Tayyip Erdoğan.

Według pierwszych informacji ofensywę przeciwko Kurdom prowadzi tureckie lotnictwo przy wsparciu artyleryjskim. Kurdyjskie siły YPG są uważane przez Turcję za organizację terrorystyczną, ale były kluczowym sojusznikiem USA w walce z Państwem Islamskim. Decyzja Ankary o ataku stała się możliwa po tym, jak Donald Trump postanowił wycofać większość wojsk amerykańskich z turecko-syryjskiego pogranicza.

Decyzja prezydenta jest dość powszechnie krytykowana w USA. Nawet komentatorzy tacy jak Tucker Carlson ze stacji Fox News, którzy do tej pory byli postrzegani jako najbardziej lojalni zwolennicy Donalda Trumpa, uznali decyzję amerykańskiego prezydenta za nieodpowiedzialną. Republikański senator Lindsey Graham wspólnie z Demokratą Chrisem Van Hollenem przygotowują w Kongresie projekt legislacji, która ma nałożyć sankcje na Turcję w razie podjęcia działań zbrojnych przeciwko Kurdom w Syriizawartość zablokowana

Autor: Maciej Kożuszek


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się