​Brexit na ostatniej prostej

numer 2454 - 10.10.2019Świat

WIELKA BRYTANIA 19 października Izba Gmin zbierze się na specjalnym posiedzeniu ws. brexitu. Ma do niego dojść bez względu na to, czy premierowi uda się osiągnąć porozumienie z UE, czy też nie.

Do posiedzenia brytyjskiej Izby Gmin dojdzie po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, postrzeganego jako ostatnia szansa na uniknięcie twardego brexitu 31 października. W razie osiągnięcia porozumienia odbędzie się głosowanie nad jego akceptacją, w przeciwnym razie zostaną przedstawione różne opcje, w tym wyjście bez umowy lub całkowite zawieszenie procesu brexitu.

Wcześniej parlament przyjął ustawę o opuszczeniu UE, która wymaga od premiera zwrócenia się do Brukseli z prośbą o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października nie będzie porozumienia.

Boris Johnson chce opuszczenia Wspólnoty do 31 października, bez względu na to, czy uda się osiągnąć porozumienie, czy też nie. Wielokrotnie deklarował przy tym, że nie obawia się twardego brexitu, chociaż będzie się starał znaleźć z Brukselą porozumienie.

Szanse na to ostatnie są jednak coraz mniejsze. Po rozmowie Johnsona z Angelą Merkel niemiecka kanclerz, według brytyjskich źródeł rządowych, miała powiedzieć, że porozumienie jest „ogromnie mało prawdopodobne”zawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się