Ankarę mogą czekać dotkliwe sankcje USA

​WASZYNGTON \ Turcja prowadzi operację lądową

numer 2455 - 11.10.2019Świat

Amerykańscy senatorzy postanowili odpowiedzieć na rozpoczętą w środę ofensywę Turcji w północnej Syrii. Chcą obłożyć Ankarę dotkliwymi sankcjami. Do działań Turcji odniosło się  też wczoraj polskie MSZ, które wyraziło zaniepokojenie w związku rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych.

USA od początku sprzeciwiały się tureckiej ofensywie, gdyż jest ona wymierzona w walczących w Syrii ich kurdyjskich sojuszników. Kilka dni temu prezydent Donald Trump stwierdził jednak, że amerykańskie wojska nie będą interweniowały i wkrótce potem rozpoczęło się ich wycofywanie z rejonu, co zdaniem wielu komentatorów było zielonym światłem dla prezydenta Recepa Erdoğana.

Decyzja Trumpa spotkała się z niemal powszechną krytyką. Do grona tych, którzy się z nią nie zgadzają, dołączył też senator Lindsey Graham, uznawany za jednego z bliższych stronników prezydenta. W środę ogłosił, że razem z demokratycznym senatorem Chrisem Van Hollenem przygotował projekt dotkliwych sankcji wobec Turcji, które zostaną nałożone, jeśli ta nie wycofa swoich wojsk z Syrii. „Administracja odmawia działania przeciwko Turcji, ale mam nadzieję na silne, ponadpartyjne poparcie” – stwierdził w oświadczeniuzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się