Góra Indian Pemón

​WENEZUELA \ RORAIMA

numer 2461 - 18.10.2019Podróże

Twórca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, zainspirowany jej widokiem, zdecydował się napisać „Zaginiony świat”. Trudno zresztą mu się dziwić. Kształt tego tepui i rosnący wokół niego prehistoryczny las zabierają nasz umysł gdzieś dalej. Między egzotykę a fantazję.

O tej górze krążą legendy. Indianie Pemón twierdzą, że kiedyś była pniem wielkiego drzewa, na którym rosły wszystkie owoce świata. Któregoś dnia drzewo miało zostać ścięte przez jednego z bogów, a ono, upadając, wywołało wielki potop. Inna wersja tej legendy opowiada o trzech braciach, którzy mieszkali na pograniczu dzisiejszej Wenezueli, Gujany i Brazylii. Jeden był mądry, drugi chciwy, trzeci zaś pragnął zgody. Chciwcowi drzewo przeszkadzało w uprawie pola. Pragnął więc je ściąć, by zwiększyć swoje zyski ze żniw. Jego mądry brat nie chciał mu na to zezwolić. Trzeci z braci robił z kolei wszystko, aby pogodzić zwaśnioną dwójkę. Na próżno. Finalnie bowiem drzewo i tak zostało ścięte. Zwalony konar szybko zaczęła obrastać bujna selwa. Bardzo niebezpieczna, pełna jadowitych węży i insektów. Chciwy brat prędko rozpoczął prace, aby ujarzmić las i zacząć go uprawiać. Szybko jednak zginął.

Wersji tej legendy usłyszymy tutaj na miejscu znacznie więcej. Wszystkie jednak będzie łączył jeden motyw: ta niezwykła skalista góra. Pionowy masyw tepui. Jedna z najstarszych gór całej Ziemi. Roraima.

Dla członków wspomnianego plemienia Pemón góra jest miejscem mistycznym. Wierzą oni, że to przez nią dusze zmarłych przedostają się do świata krainy wieczności. To m.in. właśnie przez tę wiarę turyści wynajmujący przewodnika Pemón zwyczajowo muszą czekać na pozwolenie, jakiego udzieli mu jego plemienny szaman. To on decyduje, czy ów Indianin jest godny, by wejść na świętą dla Pemón górę.

Jeśli przewodnik dostanie pozwolenie, na turystów będzie czekała przygoda życia. Wejście na górę Roraima od strony Wenezueli potrwa dwa dni. Wraz z zejściem oraz noclegiem na szczycie całe przedsięwzięcie zajmie bez mała 5–6 dnizawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama