Poezja (dla) Marszałka

​WILNO \ Cmentarz Na Rossie

numer 2472 - 31.10.2019Podróże

Przy ul. Rasų słychać deszcz. Cichy szelest. Delikatna mżawka muska suche gałęzie pojedynczych drzew rosnących przed wejściem na cmentarz. Do głównej bramy zostało jeszcze kilkanaście metrów.

 Przed bramą widać kilkadziesiąt wojskowych nagrobków. Jednakowych mogił. Surowych. To żołnierze Marszałka. Bohaterowie walczący o Wilno w latach 1919–1920. Oprócz nich leżą tu także żołnierze AK polegli w akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 r.

Największy grobowiec znajduje się w centrum żołnierskiej kwatery. Skrywa serce Józefa Piłsudskiego ukryte w kryształowej urnie. Pochowane jest obok ukochanej matki, pani Marii z Bilewiczów Piłsudskiej. Sam Marszałek zadecydował o złożeniu tutaj swojego serca już siedem lat przed śmiercią.

Przy obszernej płycie krząta się starsza pani. Lewą rękę trzyma na drewnianej kuli. Prawą dłoń opiera na lasce. Pomimo tych trudności porusza się bardzo sprawnie, porządkując kwiaty na grobie Marszałka i jego mamy. Gdy dostrzega polską grupę, ożywia się i deklamuje na powitanie wiersz:

– W noc majową przylecieli trzej aniołowie,

I usiądli nieruchomo tam przy jego grobie,

I dla ciebie także wodzu odpocząć też trzeba

Zabierzemy Twoją duszę prosto li do nieba.

Żebyś miał jak ptaki słońce po wieczystych drogach,

Żebyś miał jak diament tam u Pana Boga…

To pani Irena Bołądź. Polka mieszkająca na Litwie. Jest miejscową poetką, niektórzy nazywają ją wileńską gawędziarką. Od lat wita polskie grupy przybywające do miejsca spoczynku serca Józefa Piłsudskiego.

– Chodziłam do drugiej klasy, gdy Marszałek był pod Ostrą Bramą. Pamiętam go dobrze – chwali się zagadnięta o Piłsudskiego.

Przy wileńskim cmentarzu Na Rossie nietrudno zresztą o Polaków. Także tych miejscowych. Pani z pięknie brzmiącym kresowym akcentem zachwala różyczki, które dopiero co ścięła w swoim ogródku.

– Różyczka dla Marszałka – zachęca.

– A przyjmuje pani złotówki? – pyta ktoś.

– Pani kochanazawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama