„Sprawa piątego rzędu”

numer 2477 - 08.11.2019Świat

WILNO Kwestia oryginalnej pisowni imion i nazwisk dla Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin nie jest priorytetowa, to sprawa piątego rzędu – powiedziała w rozmowie z litewskimi mediami starosta frakcji AWPL-ZChR w Sejmie RL Wanda Krawczonok.

W rozmowie z portalem Lrt.lt Wanda Krawczonok stwierdziła, że ustawa o oryginalnej pisowni nazwisk zyskałaby poparcie polskiej frakcji, ale w Sejmie „brak woli politycznej”.

Według Krawczonok mieszkającym na Litwie Polakom nie zależy na oryginalnej pisowni, zwłaszcza że zmiana zapisu w dokumentach wiązałaby się z koniecznością podjęcia pewnego wysiłku.

– Nie mówimy „nie”, ale nie wiemy, ile osób skorzystałoby z takiej możliwości. Aby miejscowi Polacy mogli przywrócić swoje nazwiska, musieliby zebrać niemało papierów, sporo kosztowałaby wymiana dokumentów – i dokumentów własności, i dokumentów tożsamości… – wyjaśniła w rozmowie z portalem Lrt.lt.

W tej chwili na Litwie można doprowadzić do oryginalnego zapisu imienia i nazwiska, w którym są litery nieobecne w litewskim alfabecie, jedynie na drodze sądowej, przedstawiając dokument źródłowy, w którym obecny jest oryginalny zapis. – Niejedna sprawa sądowa dotycząca oryginalnej pisowni imion i nazwisk została wygranazawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się