​Schody więzienne z polskich krzyży

numer 2477 - 08.11.2019Świat

BIAŁORUŚ W trakcie rekonstrukcji schodów więzienia w Głębokiem na Białorusi odkryto, że zostały one wykonane z krzyży nagrobnych polskich żołnierzy, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. „Takich miejsc jest więcej, jednak po raz pierwszy stykam się z sytuacją, że polskie krzyże zostały wykorzystane na budowie” – napisał na swoim profilu na Facebooku Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi.

Jak wyjaśnił Poczobut, o sprawie poinformował go miejscowy dziennikarz Zmicier Łupacz, który mówił, że na krzyżach można było nawet odczytać nazwiska poległych żołnierzy. Fragmenty pomników polskich wojskowych, wykorzystane w czasach sowieckich jako budulec, wkrótce potem zniknęły. Strażnicy więzienia mieli je przenieść do budynku. – I wygląda, że to koniec tej historii – podsumowuje dziennikarz.

Jak wyjaśnia, podobnych sytuacji było więcej, bo w czasach sowieckich na Białorusi zrujnowano wiele polskich cmentarzy wojennych. – W Baranowiczach z ziemią została zrównana nekropolia, na której spoczywało ponad 160 żołnierzy (z pułków: wileńskiego, grodzieńskiego i białostockiego) poległych w latach 1919–1920 w wojnie polsko-bolszewickiejzawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się