fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Odpowiedź na ostatnie pytanie

POLITYKA \ Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu

numer 2480 - 12.11.2019Temat Dnia

Dzisiaj pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Od 13 października, gdy okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało samodzielnej większości w Senacie, trwało poszukiwanie osób, które mogłyby wesprzeć PiS. Nazwiska osób, które udałoby się skusić do poparcia prawicy, są najpilniej strzeżoną tajemnicą.

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godz. 12. W tym wypadku scenariusz jest bardzo łatwo przewidzieć. Posiedzenie rozpocznie marszałek senior Antoni Macierewicz. Następnie PiS, które ma większość w izbie niższej, powinno sprawnie wybrać Prezydium Sejmu. Trudniej sytuacja przedstawia się w Senacie. Tam posiedzenie, które rozpocznie się o godz.16, poprzedzi złożenie przez prezydenta i byłych marszałków izby kwiatów pod tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych i zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

O ile w Sejmie sytuacja wydaje się oczywista, o tyle w Senacie targi trwają do ostatniego dnia. Aby Prawo i Sprawiedliwość wybrało swojego marszałka, potrzebuje przeciągnąć na swoją stronę trzech senatorów niezależnych. Wydaje się, że pewnikiem jest dzisiaj na razie tylko senator niezależna Lidia Staroń. W sobotę media obiegła wiadomość, że jeden z senatorów miałby być kuszony przez PiS stanowiskiem ministra sportu. – Nie jest to wykluczone – mówił RMF FM prof. Waldemar Paruch, uruchamiając lawinę spekulacji. Podejrzenia padły na senatora PO Roberta Dowhana, działacza sportowego, prezesa klubu żużlowego Falubaz Zielona Góra. „W związku z pojawiającymi się informacjami zapewniam, że nie wybieram się do żadnego ministerstwa, przynajmniej nie w tej kadencji. Moje poglądy polityczne są stałe, a tak duże poparcie mnie w tych i poprzednich wyborach jest dla mnie oznaką wielkiego zaufania. I ja Państwa nie zawiodę” – napisał senator, ucinając spekulacje.

Koalicja Obywatelska przedstawiła swojego kandydata na stanowisko marszałka Senatu, ma nim być prof. Tomasz Grodzki, Bogdan Borusewicz zaś wicemarszałkiem. Kandydatura Grodzkiego jest o tyle ciekawa, że to pierwszy senator, którego próbowało skusić PiS, oferując mu stanowisko ministra zdrowia. PiS nadal utrzymuje, że jego kandydatem na stanowisko marszałka jest Stanisław Karczewski.

W tym tygodniu zostanie również zaprzysiężony nowy rząd. Ostatnim pytaniem jest to, kto zostanie ministrem sportu. Nazwisko z pewnością poznamy jeszcze dzisiaj. Decyzje kadrowe dotyczące nowego rządu komentowane były przez cały weekend. Krytyka skupiła się na MSZ, w którym rozdzielone zostały kompetencje dotyczące polityki europejskiej. Te trafiły do KPRM do ministra Konrada Szymańskiego. Taki podział skrytykował m.in. były szef MSZ Witold Waszczykowski.
Autor: Jacek Liziniewicz

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama