fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Narodowe Święto Niepodległości na Rossie

​KRAJE BAŁTYCKIE \ Władze Litwy składają życzenia Polakom

numer 2480 - 12.11.2019Świat

W 101. rocznicę powrotu Polski na mapę świata, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie, w miejscu, które jest symbolem polskiej walki o wolność, oddano cześć tym, dzięki którym możemy się dziś cieszyć niepodległością. – Ten dzień łączy Polaków rozsianych po całym świecie. Jest to dzień dumy narodowej, święta narodu polskiego – powiedział „Codziennej” Marek Kubiak, prezes wileńskiego oddziału Związku Polaków na Litwie.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości zgromadziliśmy się tu, by oddać cześć obrońcom ojczyzny. Pamiętamy dziś szczególnie o tych, którzy na tym cmentarzu zostali pochowani. Już 22 listopada br., na tym samym cmentarzu Na Rossie, zostaną pochowane szczątki powstańców styczniowych. Będzie to wydarzenie organizowane wspólnie przez władze Litwy i Polski. Pamiętajmy, że zryw powstańczy z 1863 r. był jednym z kroków, które doprowadziły do niepodległości naszego kraju – powiedziała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Szefowa polskiej placówki dyplomatycznej podkreśliła znaczenie polsko-litewskiej współpracy w ramach NATO. – Symbolem tej współpracy jest udział w tych uroczystościach polskich żołnierzy z misji NATO na Litwie i uczestników ćwiczeń „Żelazny Wilk”, które odbywają się w tych dniach – podkreśliła ambasador.

Pułkownik Piotr Sadyś,

attaché obrony RP na Litwie, odczytał okolicznościowy list, który do uczestników uroczystości skierował minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak. „Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dlatego Wojsko Polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, ćwiczy z sojusznikami. Dzięki temu możemy cieszyć się Polską” – pisał ministerzawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama