fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Profesor zwolniony po wypowiedziach dla „Gazety Polskiej Codziennie”

LITWA \ Cenzura w wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku

numer 2488 - 21.11.2019Świat

Dr hab. Jarosław Wołkonowski, który wydawał się nierozłącznie związany z wileńską filią UwB, już nie wykłada na tej uczelni. Jak poinformował redakcję jeden z pracowników filii, został on zwolniony dyscyplinarnie w związku z krytyką władz uczelni w mediach.

„Potwierdzam, że dr hab. Jarosław Wołkonowski nie jest pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku. Uniwersytet w Białymstoku nie udziela informacji o prowadzonej polityce kadrowej” – taką informację otrzymaliśmy od rzeczniczki prasowej UwB Katarzyny Dziedzik.

Nieco więcej informacji przekazał redakcji jeden z pracowników uniwersytetu, który chce zachować anonimowość. Według niego zwolnienie Wołkonowskiego ma związek z jego wypowiedziami dla mediów w październiku 2019. „Wygląda na to, że wróciliśmy do czasów sowieckich” – skomentował pracownik UwB.

Przypomnijmy, że w rozmowie z „Codzienną” Jarosław Wołkonowski krytykował niektóre z posunięć byłej dziekan dr hab. Mieczysławy Zdanowicz, w tym szczególnie wysyłanie studentów i pracowników wileńskiej filii na szkolenia do Rosji. – Uważam, że jest to rzecz całkowicie niedopuszczalna. Napisałem pismo do pani dziekan, wskazując, że powinniśmy w naszej współpracy kierować się na Zachód, przede wszystkim na Polskę i inne kraje Europy Zachodniej, a nie na kontakty z Rosją. Nie odniosło to jednak skutku – mówił przeszło miesiąc temu, jeszcze jako wykładowca uczelni.

Wołkonowski alarmował również w sprawie rezygnacji władz uczelni z formowania I roku studiów magisterskich. W 2019 r. nie uruchomiono studiów drugiego stopnia, ponieważ zgłosiło się na nie tylko siedmiu kandydatów. – Uczelnia wymaga natomiast 12zawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama