Czy Iran podpali świat?

CZASOPISMA \ UKAZAŁO SIĘ NAJNOWSZE „NOWE PAŃSTWO”

Numer 294 - 27.08.2012Kultura

„Nowe Państwo” przedstawia rzeczywistość polityczną, cywilizacyjną i historyczną w sposób, który Polakom dość mocno doświadczonym przez ostatnie 300 lat, nie zabiera nadziei.
Robert Tekieli
Główna grupa tekstów „NP” poświęcona jest kwestii bliskowschodniej. Józef Darski stawia tezę, że wojna z Iranem to pewnik. Pytanie tylko, czy zacznie się od akcji w Syrii, czy od nalotów na Iran. Ani sankcje, ani dyplomacja nie powstrzymały irańskich zbrojeń nuklearnych. Premier Netanjahu nie może dopuścić do uzyskania przez Iran 20-procentowego koncentratu uranu ani do przejęcia syryjskiej broni chemicznej przez islamistów. Iran ma już rakiety zdolne osiągać terytorium Izraela. W tych skomplikowanych geopolitycznych puzzlach uczestniczą też intensywnie USA, pomagając opozycji syryjskiej i szkoląc w Turcji jej bojowników. Stany rozpoczęły też rozmowy z Uzbekistanem na temat amerykańskiej bazy wojskowej na terenie tego kraju, co pozwoliłoby na okrążenie Iranu. Rosja broni Iranu i reżimu syryjskiego, bowiem bez bazy morskiej w syryjskim Tartusie wypada z udziału w polityce globalnej. Jej agentura w Polsce będzie wzmagała akcję propagandową, której celem jest pogłębienie w polskim społeczeństwie niechęci do USA, aby utrudnić nasze współdziałanie z tym krajem. Stany będą przedstawiane jako wróg Polski, który zdradziecko oddaje nas Rosji. Z punktu widzenia suwerennej polityki polskiej musimy się starać o polityczny powrót USA do rejonu europejskiego. Musimy wzmocnić nasz kraj wojskowo, wyeliminować z życia politycznego rosyjską agenturę i podjąć politykę regionalną czyniącą z nas partnera USA w grze z Moskwą. Ta regionalna wojna może być dla nas szansą.
Witold Waszczykowski, były ambasador RP w Teheranie, twierdzi natomiast, że USA nie zaryzykują konfliktu z Iranem. Dr Robert Rabil, amerykański ekspert, twierdzi podobnie, zostawia jednak furtkę – możliwe to jest w sytuacji wojny Izrael–Iran.
Rosja wspiera ajatollahów. Putin robi wszystko, by utrzymać stałe napięcie na linii Teheran–Zachód. Duński ekspert dszawartość zablokowana

Autor: Robert Tekieli


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->