Droższe święta za sprawą suszy i niskich zbiorów

numer 2503 - 09.12.2019Gospodarka

RYNEK W czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia ceny żywności będą o ok. 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Więcej zapłacimy za sałatkę warzywną i potrawy z kapusty kiszonej. Droższe będą ciasta i pieczywo – informują analitycy. Droższe święta mamy m.in. za sprawą suszy i niskich zbiorów.

Największa skala podwyżek dotyczyć będzie owoców i warzyw, mięsa oraz cukru – wyliczyli analitycy BNP Paribas. Pieczywo drożeje stopniowo od czerwca 2017 r. Wzrosty przyspieszyły w drugiej połowie roku 2018, w efekcie suszy i niewielkich zbiorów. Rok 2019 był już zdecydowanie lepszy dla upraw zbóż – produkcja wzrosła, co wyhamowało podwyżki na rynku pieczywa. Analitycy banku spodziewają się, że chleb i bułki będą o 5–7 proc. droższe niż podczas ubiegłorocznych świąt.

Więcej będzie nas natomiast kosztowało przygotowanie świątecznych wypieków. Za cukier zapłacimy bowiem o ponad 20 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Ceny cukru rosną ze względu na prognozowane na świecie słabsze zbiory w nadchodzącym sezonie. Droższa o 9–11 proc. w relacji rok do roku będzie także mąkazawartość zablokowana

Autor: lus


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się