​Katechizm polskiego patriotyzmu

numer 2503 - 09.12.2019Gospodarka

KSIĄŻKA Tom „...Nie zginęła! Antologia współczesnej polskiej poezji patriotycznej” to kontynuacja „Jeszcze Polska... Klasyka polskiej poezji patriotycznej”, a cała ta dwutomowa antologia, opracowana przez Justynę Chłap-Nowak, jest swoistym monograficznym podręcznikiem literatury polskiej, poetyckim katechizmem patriotyzmu polskiego

Dzieło Justyny Nowakowej, autorki wyboru, posłowia i znakomitych biogramów twórców, liczy ponad 1200 stron. Autorka zebrała w niej wiersze 100 poetów. Są tu wszyscy poeci wybitni, ale są i mniej lub w ogóle nieznani, czasem anonimowi, jak np. otwierający tom wiersz „Leć, orle biały” z czasu powstania wielkopolskiego czy wiersze napisane w katowniach UB w latach 1944–1956. Jedynym kryterium wyboru jest patriotyzm. Nawet jeśli autor przez całe życie był zdeklarowanym komunistą, ale jest autorem tekstu słynnej pieśni „Warszawskie dzieci”, ma swoje miejsce w antologii.

Na początku tomu znajdujemy wzruszający wiersz Michała Kajki, mazurskiego poety ludowego, pt. „Tęskność za ojczystą mową”: „O, ojczysta nasza mowo,/Coś kwitnęła nam przed laty,/Zakwitaj ze nam na nowo/Jako kwitną w lesie kwiaty./Zalśnij nam jako zorze,/Przywróćże nam skarb nasz isty,/Aby w domu i we zborze/Istniał język nasz ojczysty”.

Wiersze ułożone są chronologicznie, według dat urodzin autorówzawartość zablokowana

Autor: Elżbieta Morawiec


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się