fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Szansa dla partii polskiej mniejszości

​LITWA \ Małym ugrupowaniom łatwiej będzie wejść do Sejmu

numer 2507 - 13.12.2019Świat

Litewski Sejm przyjął poprawki do ustawy o wyborach. Zakładają one obniżenie progu wyborczego z 5 do 3 proc. dla partii i z 7 do 5 proc. dla koalicji. Zmiana może mieć duże znaczenie m.in. dla polskiej mniejszości w tym kraju.

Poprawka została przyjęta głosami rządzącej koalicji: Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŽS0), Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP), Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) oraz partii Dla Dobra Litwy (LG). Poparło ją także kilku przedstawicieli sejmowej grupy mieszanej.

Obniżeniu progu wyborczego przeciwna była litewska opozycja, która nie uczestniczyła w głosowaniu. Koalicji rządzącej udało się jednak przeprowadzić zmianę – we wtorkowym głosowaniu wzięło udział 71 posłów, czyli dokładnie tylu, ilu potrzebnych było do jego przeprowadzenia. Za przyjęciem poprawek głosowało 60 parlamentarzystów, jeden był przeciw, a ośmioro wstrzymało się od głosu.

Przewodniczący LSDDP Ramūnas Karbauskis uważa, że przyjęta poprawka „zwiększa poziom demokracji na Litwie”. – Przyszły Sejm lepiej odzwierciedli wszystkie grupy społecznezawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama