reklama


​Rosjanie już nam gazu nie rozwodnią

numer 2508 - 14.12.2019Gospodarka

INFRASTRUKTURA PGNiG rozpoczyna rozruch instalacji osuszania gazu pobieranego z gazociągu jamalskiego. To kolejny etap budowania polskiej suwerenności energetycznej. Do tej pory takiej osuszalni w Polsce nie było, natomiast tego typu instalacje już od dawna działają w Niemczech.

Instalacja Osuszania Gazu powstała w Mikanowie koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie), na jednym z dwóch punktów połączenia gazociągu jamalskiego z polskim systemem przesyłowym. Rozruch ma potrwać do siedmiu dni. Sama budowa trwała osiem miesięcy. W razie wykrycia wody w gazie ziemnym cała pobierana ilość trafi na kolumny, w których nastąpi absorpcja. Instalacja ma zdolność osuszania 24 mln m sześc. gazu na dobę, może więc na bieżąco osuszać cały wolumen gazu, jaki płynie do krajowego systemu przez połączenie we Włocławku.

Premier Mateusz Morawiecki w specjalnym liście napisał, że to kolejny etap budowania polskiej suwerenności energetycznej. „Sprawne działanie gazownictwa to jeden z elementów bezpieczeństwa energetycznego” – podkreślił premier. Piotr Woźniak, prezes PGNiG, przypomniał, że w 2017 r. Rosjanie wpuścili do gazu przesyłanego przez nasze terytorium wodę, w związku z czym był on niezdatny do użytku w siecizawartość zablokowana

Autor: lus


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama