fot. Michał Walczak/PAP

Polityka prosocjalna zdominowała rok

WYWIAD \ Z prof. KAZIMIERZEM KIKIEM, politologiem z UJK w Kielcach, rozmawia MARLENA NOWAKOWSKA

numer 2520 - 31.12.2019Wywiad

PiS świetnie prowadziło politykę prosocjalną, budziło nadzieje, przyciągało wyborców, wyznaczało słuszne kierunki funkcjonowania państwa, tyle tylko że w moim odczuciu brakuje równowagi. Nie mam jednak wątpliwości, że premier Mateusz Morawiecki sobie z tym poradzi, bo to specjalista – mówi w rozmowie z „Codzienną” prof. Kik.

Jaki to był rok na polskiej scenie politycznej?

Nie był to rok przełomowy, jeśli chodzi o politykę. To w dużym stopniu był rok kontynuacji z pewnym wyhamowaniem energii ugrupowania rządzącego. Mam tu na uwadze choćby utratę pozycji w Senacie i niedużą, ale jednak zmianę układu sił w koalicji rządzącej. Ugrupowania Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry uzyskały większą liczbę mandatów niż poprzednio. Opozycja nie ma jednak z tego żadnych zysków. Wyraźnie się ona pogubiła, nie ma wiarygodnej ideowości ani tożsamości.

Co jest tego powodem?

Wynika to z zamieszania programowego. Opozycja nie wie, czy ma być lewicą poszerzoną o liberałów, czy może liberałami poszerzonymi o lewicę. To jest problem tożsamości ideowej opozycji. Kolejnym problemem są personalia – opozycja nie ma lidera. W PO wciąż trwa posucha po Tusku.

Jest ktoś taki w PO, kto zastąpiłby Donalda Tuska?

Nie ma takiej osoby, tym bardziej że dość silna jest pozycja Schetyny, który potrafi paraliżować „ruchy robaczkowe” wykonawców.

Co udało się zrealizować polskiemu rządowi, a czego nie?

Udało się nasycić nadzieją aktywną część społeczeństwa poprzez programy socjalne. Okazuje się, że ten typ polityki sprawdził się doskonale, bo PiS utrzymało władzę. Niestety, rosną apetyty wyborców, które trudno będzie teraz partii rządzącej zaspokoićzawartość zablokowana

Autor: Marlena Nowakowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się