Razem, ale osobno

​ESTONIA \ TALLIN

numer 2522 - 03.01.2020Podróże

Ruiny klasztoru widać już z trasy wyjazdowej z Tallina na północny-wschód. Monumentalna fasada kusi wzrok przejeżdżających tędy kierowców. Takiej świątyni nie widzieli nigdzie indziej na świecie.

Cztery Hinduski i cztery Meksykanki. To wszystko – ojciec Artur bez zastanowienia odpowiada na moje pytanie co do liczby zakonnic zamieszkujących dziś klasztor na północnych rogatkach Tallinna. – Pracują, aż miło – dodaje.

– I te ruiny też są ich? – niedowierzająco pytam, wskazując jednocześnie na wielką, przeszło 35-metrową kamienną fasadę, która prowadzi do pozostałości po dawnej budowli.

– Tak, to ruiny po klasztorze św. Brygidy. Pierwszym klasztorze w Estonii. I zarazem jednym z największych w tej części Europy – oznajmia spokojnie ojciec. – Ruiny formalnie przeszły niedawno pod opiekę państwa. I tak jednak nadal opiekują się nimi siostry.

– Załatwi mi ojciec wejście na teren tych ruin? Wyglądają wręcz zjawiskowo.

– Bądź spokojny. Wejdziesz.

Nie czekam ani chwili. Pokonuję ogrodzenie i mogę rozpocząć spacer po średniowiecznym obiekcie. Od północy teren gigantycznego kościoła (a właściwie tego, co po nim zostało) okala labirynt kamiennych usypań. To pozostałości po zabudowaniach klasztornych. Widać wyraźnie ślady po XVI-wiecznych ścianach, otworach na drzwi, gdzieniegdzie nawet po oknach. Jak szacują historycy, w apogeum klasztornych dziejów tereny te zamieszkiwało 85 ludzi. Zarówno braci, jak i sióstr zakonnych.

Ci jednak prawie nigdy się nie widzieli. Mieszkali w oddzielnych częściach klasztoru. W kościele zaś kobiety zajmowały galerię, podczas gdy mężczyźni dół budynku. Żyli razem, ale osobno, pracując wspólnie na rzecz klasztoru. W tym czasie największego w tej części Europyzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się