​Długo oczekiwane zmiany w oświacie Litwy

numer 2525 - 08.01.2020Świat

WILNO Od lat jednym z ważnych problemów na Litwie jest nieustanna i niezbyt efektywna reforma oświaty. Premier kraju Saulius Skvernelis zaproponował partiom politycznym podpisanie porozumienia w tej sprawie, które miałoby doprowadzić do zmian w systemie finansowania i podporządkowania szkół. Dotknie to również polskich placówek.

Obecnie szkoły na Litwie podlegają samorządom, ale finansowane są przez rząd. Według premiera Skvernelisa utrudnia to optymalizację sieci placówek oświatowych. Eksperci zaś od lat sygnalizują różnice w dostępności edukacji i wynikach nauczania w szkołach miejskich i wiejskich.

Według rankingów, które na podstawie wyników maturalnych przedstawia czasopismo „Reitingai”, różnice w wynikach pomiędzy poszczególnymi szkołami na Litwie są nawet 5- czy 7-krotne. Na to zróżnicowanie ma wpływ według twórców rankingów niezrealizowana do tej pory optymalizacja sieci szkół. Wśród placówek o najsłabszych wynikach przeważają małe szkoły, w których zła jakość nauczania jest połączona z nieefektywnym wydawaniem środków.

Litewski rząd przygotował dwa możliwe warianty porozumienia ws. oświatyzawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się