​Rząd dopłaci do krowy i tucznika

numer 2526 - 09.01.2020Gospodarka

ROLNICTWO W ramach wspierania rolnictwa rząd dopłaci 595 zł rocznie na krowę mleczną, 329 zł na krowę „mamkę”, 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika – zakłada przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy dotyczący dodatkowych dopłat dla hodowców za poprawę warunków zwierząt.

Zgodnie z projektem w 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy, np. zwiększając powierzchnię przypadającą na zwierzę o co najmniej 20 proc. ponad wymaganą minimalną albo dając zwierzętom dostęp do pastwiska lub wybiegu. Ze wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 65 tys. rolników – hodowców krów i świń.

Według projektu ustawy rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie od 15 marca do 15 maja tego roku. Jak podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, na dopłaty rząd przeznaczy 50 mln euro. – Jest to kwota niebagatelna. Spodziewam się, że z tych rozwiązań skorzysta 65–66 tys. gospodarstw zajmujących się chowem świń lub bydła – powiedział minister Ardanowski.

– Szukaliśmy różnych wyznaczników, na czym to zwiększenie dobrostanu zwierząt ma polegaćzawartość zablokowana

Autor: lus


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się