Polityczne zwierzę… niejedno ma imię

FELIETON \ Zwierzęta jako symbole partii, czyli zoologizacja polityki

numer 2529 - 13.01.2020Publicystyka

Zwierzęta są obecne nie tylko jako element programów partii politycznych (np. dobrostan zwierząt lub też walka o zwiększenie pogłowia bydła etc.), ale także bardzo często jako... symbole partii politycznych! Jest to widoczne i w Azji, i w Afryce, i w Ameryce, ale także, choć w mniejszym stopniu, w Europie.

Oto w USA mamy osła – uosobienie elastyczności i silnej woli jako swoistego „patrona” Partii Demokratycznej. Ale słoń z kolei – zwierzę silne i nieustraszone – ma symbolizować Republikanów. Z kolei pelikan – ów chrześcijański, zdaniem twórców partii, którą symbolizuje, ptak – który reprezentuje „poszukiwanie wspólnego dobra, wyżej ceniąc miłość niż władzę” to symbol mało znaczącej amerykańskiej Partii Solidarności. Sowa zaś, reprezentując wszak i mądrość, i centrowość (sic!), to swoisty patron też amerykańskiej Modern Whig Party. Partia Konstytucyjna USA ma natomiast logo w postaci oficjalnego symbolu Stanów Zjednoczonych, czyli orła bielika. Marginalna jednak, ale mająca swoje miejsce na kartach historii USA – Partia Prohibicji – ma inny symbol: to wielbłąd. Dlaczego? Bo „wielbłądy nie piją zbyt często, a kiedy piją, piją tylko wodę”... Początkowo Partia Prohibicji używała wielbłąda z jednym garbem, ale potem dodała mu drugi, aby nie mylono go ze słynnym logo papierosów Camel.

Indyjskie słonie

Największa – czyli najludniejsza – demokracja świata, czyli Indie, również gustuje w „politycznych” zwierzętach. I tak kogut to symbol partii aktorki filmowej Jayaram Jayalalithy. Skądinąd jej posłowie i ministrowie… padali publicznie na twarz przed szefową partii, co po pewnym czasie zaczęło wywoływać kontrowersje. Partia działa w indyjskim stanie Tamil Nadu, a jej założycielka zmarła trzy lata temu. Słoń symbolizuje dwie partie indyjskie. Pierwszą z nich jest Bahujan Samaj Party (BSP), która istnieje od 35 lat, a jej celem jest reprezentowanie 85 proc. populacji Indii, jak dotąd podzielonej na 6 tys. (!) kast. W tym wypadku słoń symbolizuje „siłę fizyczną, siłę woli, stabilność, nieustraszoność oraz znakomitą dalekowzroczność”. BSP w wyborach w 2019 r. stała się partią numer dwa w Indiach. Największe sukcesy odnosi w dużym stanie Uttar Pradeś. Słoń jest też symbolem Asom Gana Parishad, która działa w stanie Asam. Dwukrotnie tworzyła rząd stanowy (w latach 1985–1989 oraz 1996–2001). Jako herbaciarz z długą rodzinną tradycją (wyłącznie herbatę pili mój dziadek Henryk Karol i ojciec Henryk Tadeusz, piją ją jako główny gorący napój wszyscy moi synowie) podkreślę, że Asam to stan, w którym produkuje się słynną herbatę.

Biały – a nie czerwony – koń socjalistów

Przenieśmy się do Rosji. Tutaj niedźwiedź (jakżeby inaczej!) jest symbolem proputinowskiej Partii Zjednoczonej Rosji.

W Afryce zaś np. głowa fioletowej krowy to symbol ZACP, czyli Partii Kapitalistycznej w RPA. Dlaczego krowa? Bo w Afryce Subsaharyjskiej bydło kojarzy się z bogactwem. W tejże samej Republice Południowej Afryki Inkatha Freedom Party ma w logo trzy słoniezawartość zablokowana

Autor: Ryszard Czarnecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się