Do Betlejem z mocą

KOLĘDOWANIE \ Koncerty na tysiące głosów

numer 2529 - 13.01.2020Kultura

Charytatywna trasa koncertowa „Betlejem w Polsce” już dawno stała się szanowaną marką. Na to wydarzenie się czeka jak na wymarzone spotkanie z ulubioną gwiazdą. Program jest co roku inny, świeży, zaskakujący, wypełniony arcyciekawymi aranżami w wykonaniu wybornych artystów. Hasłem przewodnim obecnej edycji jest „Głośna noc” – i rzeczywiście jest głośno, a do tego bardzo radośnie i rodzinnie. Przed nami dwa ostatnie koncerty w Gdyni i Ostródzie.

Katowicki Spodek, poznańska Arena, stołeczny Torwar czy wrocławska Orbita – te ogromne przestrzenie wypełnione były po brzegi. Na kilka dni przed koncertem w Warszawie wszystkie bilety zostały wyprzedane. Na „Betlejem w Polsce” przybywam od kilku lat i mam wrażenie, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Bo jak już raz się uczestniczy w tym wydarzeniu, to natychmiast po wyjściu z hali powstaje myśl: „za rok też muszę tu być”. Powodów jest kilka. Wspaniała muzyka wykonywana przez najlepszych artystów, chęć radosnego świętowania Bożego Narodzenia, pomoc potrzebującym (dochód z trasy koncertowej jest przeznaczony na cele charytatywne), ale pewnie też fenomen bliskości w tłumie. Czy można sprawić, że kilka tysięcy osób na hali czuje się jak jedna wielka rodzina? Można. To uścisk dłoni na powitanie z osobami obok, dzielenie się opłatkiem (wręczanym przy wejściu) oraz wspólne śpiewanie kolęd – utworów zakorzenionych w naszej tradycji, przywołujących najcieplejsze uczucia.

To też ogromna zasługa wspaniałych artystów. Mate.O, dyrektor artystyczny „Betlejem w Polsce”, i Jan Smoczyński, kierownik muzyczny, zaprosili na tegoroczną trasę wyjątkowych muzyków – gwiazdy zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia. I jedni drugim dodają skrzydeł, a widzom dostarczają mnóstwo radości oraz wzruszeń.

Wyjątkowy jest już pierwszy utwór – pieśń hebrajska „Z Twego domu” wyrażająca wołanie człowieka do Boga i tęsknotę za przyjściem Mesjasza – Zbawiciela. Pochodząca z Izraela Maya Abraham oraz Natalia Niemen zaśpiewały go tak niesamowicie, od serca, że miałam łzy w oczach. Zresztą nie tylko ja. Ale po tym wzruszającym początku przychodzi czas na eksplozję radości. Gwarantują nam ją: głośna i żywiołowa Arka Noego, fenomenalne wokalistki: Kasia Wilk, Agnieszka Musiał, Gabi Gąsior, Magda Bereda, oraz równie znakomici wokaliści: Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Adam Krylik, Skubas, Matezawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się