fot. Facebook/Vilnius.lt/d

Litwa wspomina obrońców wolności

KRAJE BAŁTYCKIE \ Polacy pomagali ratować niepodległość Litwinów

numer 2530 - 14.01.2020Świat

Na Litwie odbyły się uroczyste obchody Dnia Obrońców Wolności, ustanowionego na pamiątkę tragicznych wydarzeń z 13 stycznia 1991 r., kiedy tysiące osób zebrały się przy sejmie, budynkach Litewskiego Radia i Telewizji oraz wieży telewizyjnej, by nie dopuścić do ich zajęcia przez sowieckie jednostki. W obronie wolności zginęło wówczas 14 cywilów, ok. 800 osób zostało rannych. – Czuliśmy wtedy wielkie wsparcie całego polskiego narodu – mówi „Codziennej” litewski intelektualista Leonardas Vilkas.

Uroczyste obchody rozpoczęły się już w sobotę. W Wilnie odbył się wówczas 29. bieg pamięci ofiar 13 stycznia zorganizowany pod hasłem „Drogą życia i śmierci”. Niemal 9 tys. osób przebiegło trasę od cmentarza na Antokolu, gdzie są pochowani polegli w czasie sowieckiej agresji, pod wieżę telewizyjną, gdzie obrońcy zginęli.

W niedzielę po zmroku przy wieży telewizyjnej, budynku Litewskiego Radia i Telewizji oraz sejmie zapłonęły ogniska pamięci. W obecności przedstawicieli najwyższych władz Litwy odczytano nazwiska poległych, w przeważającej większości bardzo młodych ludzi, siedemnasto-, dwudziestolatków.

Główne uroczystości rocznicowe miały miejsce wczoraj. – Wszyscy, którzy rozumieją 13 stycznia, mogą zaświadczyć, że życie było inne przed tą nocą i po niej. To była granica, to był punkt zwrotny w naszej historii narodowej – powiedział Viktoras Pranckietis, przewodniczący Sejmu LR, otwierając uroczyste posiedzenie sejmu z okazji Dnia Obrońców Wolności, w czasie którego wręczono Nagrodę Wolności za 2019 r. Albinasowi Kentrze – partyzantowi, zwanemu kronikarzem odrodzenia, kawalerowi Orderu Krzyża Pogonizawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama