reklama


Szybciej na południe

Inwestycje Lepsza komunikacja kolejowa dla Radomia i Piaseczna

numer 2550 - 06.02.2020

Dwie nowe linie kolejowe przebiegające przez Radom mają powstać w ramach budowy sieci kolejowej wokół planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. PKP Polskie Linie Kolejowe opracują studium wykonalności dla budowy dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Piaseczna i Czachówka. Tym samym wąskie gardło w komunikacji kolejowej na południe od stolicy za kilka lat przestanie istnieć.

Dwie linie kolejowe powstające wraz z Centralnym Portem Komunikacyjnym mają połączyć to miasto i nowe lotnisko z Rzeszowem oraz z Ostrowcem Świętokrzyskim.

– Radom jest ewidentnym beneficjentem programu kolejowego CPK. Z naszych wyliczeń wynika, że większość dużych miast w Polsce zyska połączenie z portem krótsze niż 2,5 godz. – mówi rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk.

Łącznie sieć kolejowa wokół CPK obejmie 1600 km nowych linii. Będzie to 10 zupełnie nowych szlaków komunikacyjnych. 10 lutego ruszą konsultacje społeczne w sprawie ich przebiegu. Na stronie CPK pojawi się specjalny formularz, za pomocą którego będą zbierane opinie.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mlnzawartość zablokowana

Autor: Jarosław Molga


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama