​PE nie poprze cięć w unijnym budżecie

numer 2557 - 14.02.2020Gospodarka

NEGOCJACJE Nie będzie zgody Parlamentu Europejskiego dla unijnego budżetu zawierającego ograniczenie kluczowych programów – zapowiedział przewodniczący PE David Sassoli. To mocny głos poparcia dla stanowiska Polski i innych państw z grupy przyjaciół polityki spójności.

Potrzebujemy ambitnego programu budżetowego UE. Fińska propozycja jest nie do zaakceptowania przez PE – powiedział Sassoli. Dodał, że odrzuca zarówno projekt forsowany przez prezydencję fińską, który przewiduje budżet UE na lata 2021–2027 na poziomie 1,07 proc. łącznego dochodu narodowego brutto państw członkowskich, jak i inicjatywę Komisji Europejskiej, która zaproponowała budżet w wysokości 1,11 proc.

Parlament Europejski jeszcze w poprzedniej kadencji przyjął stanowisko, w którym domaga się, by budżet wynosił 1,3 proc. PKB, co zostało potwierdzone przez PE w nowym składzie.

Propozycję fińskiej prezydencji Włoch nazwał abstrakcyjną. – Te pieniądze mają realne konsekwencje dla wszystkich Europejczyków, warunkują życie naszych obywateli. Fińska propozycja oznaczałaby znaczące cięcia budżetowe, np. na programy typu Erasmus czy ochronę granic UE – wskazywał przewodniczący PEzawartość zablokowana

Autor: p.woz.


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama