| fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Dar dla najmłodszych potrzebujących

LITWA \ Otwarcie dziecięcego hospicjum

numer 2559 - 17.02.2020Świat

W Wilnie otwarto w sobotę pierwsze na Litwie hospicjum dla dzieci. To Dział Dziecięcy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, którego założycielem i dyrektorem jest polska zakonnica, s. Michaela Rak. – Chcę podziękować Polsce, że wychowała taką córkę, jaką jest siostra Michaela – powiedziała litewska pierwsza dama Diana Nausėdienė. Połowę sumy przeznaczonej na budowę hospicjum pokrył PKN Orlen.

Założycielka hospicjum podkreśla, że budynek i wyposażenie nie jest dziełem jednej osoby czy instytucji. – Hospicjum nie mogłoby powstać bez sponsorów, takich jak Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, PKN Orlen czy Orlen Lietuva i firmom budowlanym, które nas wspierały. Całe dzieło wileńskiego hospicjum współtworzy jednak znacznie więcej osób. To tak jak bochenek chleba, w którym każde ziarno się liczy – powiedziała „Codziennej” s. Michaela Rak.

Uroczystość otwarcia dziecięcego hospicjum stała się okazją do spotkania zaangażowanych w jego powstanie osób, które połączyła idea hospicyjna, a także przesłanie miłosierdzia. Rozpoczęto ją mszą św. w kościele św. Teresy, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Petera Rajiča oraz kilkudziesięciu kapłanów z Litwy, Polski i Białorusi. – Dzisiaj, podczas uroczystej mszy św., na ręce Maryi Matki Miłosierdzia, składamy „nowe dziecko” – hospicjum dziecięce – i prosimy, aby Najświętsza Maryja Panna otoczyła swoją miłością, swoim miłosiernym sercem wszystkich ludzi, którzy pracują i będą pracowali w hospicjum i wszystkich, szczególnie tych najmniejszych, którzy w nim doczekają się pomocy – mówił podczas homilii biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej Arūnas Poniškaitiszawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama