Cisza… przed burzą. Aż dudni w uszach

#GumoweUcho Niecodzienna Lista Przebojów

numer 2669 - 27.06.2020

W trakcie każdej kampanii wyborczej nadchodzi moment, w którym misternie opracowywane przez sztaby strategie można już co najwyżej schować do kieszeni. Najbardziej ekscytujący moment każdego politycznego starcia poprzedza… cisza. A może by ją tak trochę przedłużyć?

O ciszy wyborczej pisałem na tych łamach już kilka felietonów, jednak uparcie wraca ona jak bumerang przed każdymi wyborami. Tak jest i tym razem. Jesteśmy w samym środku ciszy wyborczej. Co ciekawe, jej naruszeniem nie jest zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach. To można robić. Nie można natomiast agitować na rzecz jakiegokolwiek konkretnego kandydata lub komitetu wyborczego. Kandydaci i ich sztaby muszą się chyba w tym czasie strasznie nudzić. Nie wolno przecież organizować już żadnych wystąpień politycznych oraz manifestacji. Zakazane są emisje audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów. Jednym słowem: błoga przedwyborcza sielanka. Wyobraźmy sobie, że cisza wyborcza trwa na przykład cały rok! Cytując Tuwima: „Jaki piękny byłby wtedy świat!”.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w niektórych krajach cisza wyborcza jest… zakazana! Na przykład w USA Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że jest ona niezgodna z konstytucją. Zabronione są jedynie wywieszanie plakatów oraz inne bezpośrednie formy agitacji w obrębie komisji wyborczych.

Warto zatem zadać sobie pytanie, czy w dobie internetu i mediów społecznościowych cisza wyborcza jest nie tyle potrzebna, co realna. Obserwując niektóre wpisy, można odnieść wrażenie, że jest to tylko formalna fikcja, a my po prostu udajemy, że wierzymy w jej konieczność i w ogóle w jej istnienie.

Jest jeszcze jeden aspekt ciszy wyborczej – to test dla mediów i dziennikarzy. Zwróćmy tylko uwagę na nagłówki gazet i serwisów internetowychzawartość zablokowana

Autor: Piotr Łuczuk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama