Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Polityczne samobójstwo

Dodano: 19/08/2020 - Numer 2713 - 19.08.2020
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
W szeregach Platformy Obywatelskiej aż wrze! Wszystko za sprawą ostatnich głosowań polityków tej frakcji ws. podwyżek dla klasy politycznej. Przypomnijmy, że w Sejmie większość PO, także Borys Budka, szef partii, a zarazem szef klubu KO, głosowała za. Stanowisko to w Senacie uległo zmianie i ustawę odrzucono w poniedziałek głosami 48 senatorów KO. Cała sytuacja wywołała burzę wśród parlamentarzystów. Zaskoczeni są też niektórzy politycy Koalicji Obywatelskiej. Były szef PO Grzegorz Schetyna mówi nawet o „politycznym samobójstwie”.
Senat opowiedział się w poniedziałkowym głosowaniu przeciw zmianom w prawie podwyższającym wynagrodzenia samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki oświadczył na briefingu po głosowaniu, że inicjatorami podjęcia tematu wzrostu uposażeń była opozycja. – Myśmy się na to zgodzili. Przez kilka dni prowadziliśmy rozmowy. Po drugie, to opozycja chciała, żebyśmy to zrobili teraz, w połowie sierpnia, i żeby nie przeciągać sprawy na wrzesień. Po trzecie, to opozycja chciała, żeby do ustawy dodać jeszcze parę elementów poprawiających sytuację posłów i senatorów: 13. wynagrodzenie i tak dalej – powiedział wicemarszałek Sejmu. Terlecki wskazywał, że opozycja w Sejmie przyjęła projekt na komisji regulaminowej, a następnie miażdżącą większością zagłosowała za tym projektem. Po czym w ciągu dwóch dni zmieniła zdanie.
Głosowanie opozycji skomentował na swoim Face-
booku prof. Antoni Dudek. „Prezes Jarosław Kaczyński ograł koncertowo Borysa Budkę, który najpewniej zakończy na tej sprawie swoją krótką karierę w roli lidera PO” – napisał.
Cała sytuacja wydaje się niemałym kryzysem w szeregach Platformy Obywatelskiej. Wczoraj zebrał się nawet zarząd partii. Głównym tematem było właśnie zamieszanie wywołane niespójnym głosowaniem nad podwyżkami dla polityków. Rozgoryczenia nie kryją sami politycy KO. – Konieczne są nowe wybory całego kierownictwa i kolegium klubu. Od czterech miesięcy nie spotkało się prezydium klubu. Klub jest źle prowadzony, nie ma pomysłu, planu, strategicznych rozwiązań. Nie ma innego wyjścia dla Koalicji Obywatelskiej niż natychmiastowa dymisja szefa klubu Borysa Budki – powiedział dla Onet.pl poseł KO Tomasz Zimoch. Wyraził też żal, że Budka w sytuacji, która nastąpiła po głosowaniu nad zmianami podwyższającymi wynagrodzenia, nie przeprosił obywateli.
Głos zabrał również Grzegorz Schetyna. Zdaniem byłego szefa PO poparcie w piątek w Sejmie projektu ustawy w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne było ogromnym błędem i „politycznym samobójstwem”. Jak dodał, był zaskoczony, że tak ważna decyzja nie była podejmowana na poziomie zarządu krajowego.
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze