Niemcy przejmą Zelmera

RYNEK AGD \ WEZWANIE DO SPRZEDAŻY AKCJI

Numer 365 - 19.11.2012Gospodarka

Lider rynku drobnego sprzętu AGD w Polsce, rzeszowski Zelmer – firma z ogromnymi tradycjami – może wkrótce trafić w ręce niemieckiego koncernu BSH Bosch und Siemens. Inwestor chce odkupić od właścicieli wszystkie akcje producenta i wycofać spółkę z giełdy.
Dorota Skrobisz
Koncern BSH Bosch und Siemens deklaruje wolę współpracy i „hołubienia marki lokalnej”, bo – póki co – do przejęcia Zelmera są jeszcze potrzebne zgody urzędów antymonopolowych oraz przede wszystkim wola obecnych współwłaścicieli, by odsprzedać akcje.
Nabywca chce przejąć polski rynek, na którym Zelmer ma 20 proc. udziału, a także kanały dystrybucji na Ukrainie i w Rosji – w krajach kluczowych dla rozwoju firmy. Zelmer w ciągu ostatnich dwóch lat stał się trzecią marką w Europie Środkowowschodniej (7-proc. udziału), zrównując się tym samym z niemieckim Boschem.
Głównym producentem drobnego sprzętu AGD w regionie jest Philips (16-proc. udział w rynku). A zatem Bosch, realizując przejęcie Zelmera, błyskawicznie zbliża się do swojego największego konkurenta.
Kiedy Zelmer wchodził na giełdę w 2005 r., zainteresowanie jego akcjami było ogromne. Drobni inwestorzy otrzymali zaledwie po 1,3 proc. zamówionych papierów. Pierwszy dzień notowań firmy na giełdzie przyniósł aż 36,4 proc. zysku na akcję. Dla tzwzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się