Palestyńskie szaleństwo finansowane przez ONZ

STREFA GAZY \ IZRAEL KONTYNUUJE NALOTY I PRZYGOTOWUJE SIĘ DO OFENSYWY LĄDOWEJ

Numer 365 - 19.11.2012Świat

Izrael nadal ostrzeliwał wczoraj Strefę Gazy z morza i powietrza. Trwająca piąty dzień operacja „Filar Obrony” kosztowała życie co najmniej 67 Palestyńczyków, w tym 21 dzieci oraz 3 Izraelczyków. Premier Beniamin Netanjahu ostrzegł, że jest gotów „znacząco zintensyfikować działania”, jeśli rządzący Strefą Gazy radykalny islamski Hamas nie przerwie rakietowego ostrzału Izraela.
Aleksandra Rybińska
Wczoraj palestyńskie rakiety uderzyły w izraelskie miasta Aszkelon, Beer Szewa, Ofakim i Aszdod. Kilkanaście osób zostało rannych. Alarmy przeciwlotnicze wybrzmiewały także w Tel Awiwie i Jerozolimie.
– Siły Obronne Izraela (IDF) zaatakowały od środy ponad 1000 celów terrorystycznych w Strefie Gazy i są gotowe rozszerzyć ofensywę. Hamas został znacznie osłabiony – podkreślił Netanjahu wczoraj podczas posiedzenia rządu w Tel Awiwie. Izraelski premier nie chciał sprecyzować, czy chodzi mu o ofensywę lądową, czyli powtórkę z operacji „Płynny Ołów”. W styczniu 2009 r. IDF wkroczyły do Strefy Gazy w odpowiedzi na nieustanny ostrzał rakietowy (w ciągu ostatnich 7 lat na Izrael spadło ponad 12 tys. palestyńskich rakiet), wykorzystując piechotę zmechanizowaną, broń pancerną i jednostki artyleryjskie. Zginęło wówczas 14 Izraelczyków i 1350 Palestyńczyków. Minister edukacji Izraela Gideon Sa’ar powiedział wczoraj, że władze w Tel Awiwie rozważają teraz podobne posunięcie. 75 tys. rezerwistów zostało postawionych w stan gotowości.
Jeszcze w nocy z soboty na niedzielę wydawało się, że dojdzie do zawieszenia broni. Ze stolicy Egiptu, Kairu, dobiegały sygnały o możliwym rozejmie. Hamas gotów jest zgodzić się na zawieszenie broni, jeśli Izrael przerwie ataki, otworzy przejście graniczne z Egiptem w Rafah i zniesie blokadę Strefy Gazy. Wczoraj nad ranem wznowił jednak ostrzał Izraela. Z ponad 76 rakiet Fadżr-5 irańskiej produkcji izraelska tarcza antyrakietowa „Żelazna Kopuła” przechwyciła 37, w tym dwie nad Tel Awiwem. Według ekspertów „Kopuła” wykazała 88-procentową skuteczność, wychwytując większość z prawie 850 wycelowanych w Izrael rakietzawartość zablokowana

Autor: Aleksandra Rybińska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się