Papież Franciszek nazwał mnie swoim przyjacielem

Numer 464 - 18.03.2013Świat


Kościół a media Było mi wstyd jako dziennikarzowi, kiedy podczas konferencji prasowej padło pytanie, czy wiadomo, ile kosztuje konklawe. „Nie wiem – odparł wtedy ks. Federico Lombardi – ale wiem, ile kosztują nas wszystkie centra prasowe zorganizowane na ten okres dla mediów. Niemniej uważamy, że warto, ponieważ w ten sposób macie dobre warunki do pracy i sumiennie możecie wykonywać swoją robotę”. Odpowiedź zbiła z tropu dziennikarza, ale niesmak pozostał.
Adam Sosnowski
z Watykanu
Rzecznik prasowy miał rację. W najbliższym otoczeniu Watykanu znajdują się trzy centra prasowe, a w każdym z nich 500 biurek z dostępem do internetu, telefony do darmowych rozmów na terenie Rzymu, osobne pomieszczenia do prowadzenia wywiadów, bufet, ekipa wolontariuszy mówiąca we wszystkich ważniejszych językach. Ks. Lombardi codziennie organizuje spotkania dla mediów i z cierpliwością odpowiada nawet na najgłupsze pytania. Tych nie brakuje.
Czy kardynałowie piją wino do kolacji podczas konklawe? Czy papież senior został zamknięty na klucz w Castel Gandolfo? Dlaczego nie ma kobiet na konklawe? Albo mój faworyt: „Czy wyczuwalne na miejscu napięcie można już kroić jak tort?”. Pytano też prowokacyjnie, czy ks. Lombardiemu podobał się różowy dym, który feministki puszczały na placu św. Piotra. – Mogą robić, co uważają, ale mam nadzieję, że tym razem były ubrane, bo w Rzymie jest teraz dość chłodno – odpowiedział ks. Lombardi. Inny przykład: niemiecki dziennikarz telewizji publicznej, skądinąd w ogóle nie plotkarskiej, Stefan Leifert dokonał „rewelacyjnego” odkrycia, zauważył bowiem, że podczas mszy św. „pro eligendo pontifice” w Bazylice św. Piotra abp Kolonii kard. Joachim Meisner (wielki przyjaciel bł. Jana Pawła II) siedział w ostatnim rzędzie. Leifert wywnioskował z tego, że kard. Meisner nie odegrał podczas poprzedzających konklawe kongregacji żadnej znaczącej roli. „Sensację” zaraz podchwyciły inne niemieckie redakcje. Wiadomość poszła w światzawartość zablokowana

Autor: Adam Sosnowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama