reklama


Strasburg ukarze Rosję za Chodorkowskiego

Numer 570 - 25.07.2013Świat

UE SPRAWA JUKOSU PONOWNIE W EUROPEJSKIM TRYBUNALE PRAW CZŁOWIEKA

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi dziś wyrok ws. skargi Michaiła Chodorkowskiego, byłego szefa koncernu naftowego Jukos, przeciwko Rosji. Strasburscy sędziowie niemal na pewno zasądzą „najsłynniejszemu więźniowi Putina” odszkodowanie. Wolności Chodorkowski jednak nie odzyska.

Ewa Łosińska
Już w maju 2011 r. ETPC uznał, że Rosja naruszyła prawa Chodorkowskiego w związku z jego aresztowaniem w 2003 r. Przyznano mu 10 tys. euro odszkodowania za szkody moralne i zwrot kosztów sądowych. Ale Chodorkowski – skazany w 2005 r. na osiem lat kolonii karnej za rzekome oszustwa podatkowe – nie wyszedł z więzienia. Nawet jeśli działacze organizacji broniących praw człowieka uważają, że to, iż najbogatszy niegdyś przedsiębiorca Rosji przebywa w więzieniu, to zemsta Kremla za próbę prowadzenia przez niego i jego koncern Jukos niezależnej od Putina polityki.
Wyrok, który zapadnie dziś w Strasburgu, dotyczy drugiej skargi złożonej przez Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa, jego wspólnika, również skazanego za oszustwa podatkowe. Obaj biznesmeni mieli drugi proces w 2010 r. (uznano ich za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy i „wyprania” pieniędzy z jej sprzedaży). Odsiadują łącznie po 13 lat więzienia. W Strasburgu zarzucili Rosji m.in. skazanie ich bez podstawy prawnej – czyli naruszenie artzawartość zablokowana

Autor: Ewa Łosińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama