Sprawa OFE dzieli obóz władzy

Numer 609 - 10.09.2013Gospodarka

FINANSE OSTRA KRYTYKA RZĄDU ZA DEMONTAŻ SYSTEMU EMERYTALNEGO

Pod ciężkim ogniem krytyki znajduje się wciąż plan rządu dotyczący otwartych funduszy emerytalnych. Stanowczo przeciwko rozmontowaniu OFE opowiedzieli się twórcy reformy, ekonomiści, przedsiębiorcy. Okazuje się, że Polacy również nie oczekiwali od rządu decyzji tego typu.
Dorota Skrobisz
Zaproponowane zmiany poróżniły nawet byłego premiera Jerzego Buzka z premierem Donaldem Tuskiem. Zaiskrzyło więc mocno w Platformie Obywatelskiej. Trudno się dziwić, skoro Donald Tusk rozmontowuje to, co tak pieczołowicie wdrażał Jerzy Buzek. Za byłym premierem stanęli ekonomiści, w tym Jerzy Hausner – współtwórca reformy emerytalnej, a także przedsiębiorcy i ekonomiści. Z sondaży opinii publicznej wynika też, że większość Polaków chce oszczędzać w OFE. Jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd tak drastycznych zmian 57 proc. ankietowanych przez CBOS opowiedziało się za przynależnością do funduszy. Natomiast 40 proc. badanych przez GfK uznało, że propozycje rządu dotyczące OFE idą w złym kierunku. Niewielu ekspertów się spodziewało, że rozmontowywanie OFE będzie aż tak głębokie.
Zamiast poprawy tego, co działa wadliwie, rząd zaproponował rewolucję. Jerzy Buzek wraz z Jerzym Hausnerem zgodzili się, że wszystkie reformy wymagają monitorowania, rzetelnego analizowania wprowadzonych rozwiązań, a następnie wprowadzania korekt. Ale decyzje nie powinny podważać wielofilarowego systemu emerytalnegozawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się