Kompania Węglowa w opałach

Numer 644 - 21.10.2013Gospodarka

PRZEMYSŁ PONAD MILIARD POTRZEBNY NA BIEŻĄCĄ DZIAŁALNOŚĆ

Kompania Węglowa wyemituje obligacje za ponad 1,2 mld zł, aby zdobyć pieniądze na bieżącą działalność. Program ma być uruchomiony jeszcze w tym miesiącu. Spółka, w której skład wchodzą 23 kopalnie i zakłady górnicze, wciąż przynosi straty i nie ma programu naprawczego. Chociaż Kompania nie ma prezesa, właściciel – czyli skarb państwa – wcale nie spieszy się z jego wyborem.
Dorota Skrobisz
Związki zawodowe Kompanii Węglowej zażądały spotkania z radą nadzorczą, bo zarząd firmy nie informował ich o planach naprawczych spółki. Do związkowców dotarły wieści, że ma dojść do zwolnienia tysiąca pracowników. Otrzymali zapewnienie od rady nadzorczej, że zarząd firmy zrobi wszystko, aby utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. Tyle że nie wiadomo, ile są warte te deklaracje. Zarząd pracuje właśnie nad programem restrukturyzacji Kompanii, która boryka się z 6 mln ton zwałów niesprzedanego węgla. Jego ceny spadają i firma ma coraz niższe przychody.
Za pierwsze półrocze spółka odnotowała 100 mln zł straty. Firmie potrzebne są więc szybkie i skuteczne decyzje. Tymczasem program naprawczy ma być gotowy dopiero na koniec roku. Wcześniej rada nadzorcza już dwukrotnie odrzuciła program restrukturyzacji, uznając go za nierealny. Przygotowywała go prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska, która we wrześniu podała się do dymisji. W zarządzie Kompanii wybuchł konflikt na tle kontraktu dla nowych bloków Elektrowni Opole. Jak pisała prasa, w tej sprawie wywołał zamieszanie premier Donald Tusk. To za jego sprawą wymuszono na Kompanii Węglowej podpisanie niekorzystnego dla niej kontraktu na dostawę węgla dla Elektrowni Opole. Były wiceprezes Zbigniew Kotlarek złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie niekorzystnego kontraktu, za co zapłacił utratą posadyzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama