Merkel: krajowe budżety do kontroli UE

Numer 644 - 21.10.2013Świat


Niemcy Kanclerz Angela Merkel dąży do rozszerzenia kompetencji Komisji Europejskiej, tak by mogła ona skuteczniej egzekwować dyscyplinę budżetową państw członkowskich – twierdzi tygodnik „Der Spiegel”. W tym celu Berlin ma planować zmianę unijnych traktatów.
Aleksandra Rybińska
Według pisma Merkel wtajemniczyła w swoje plany w ubiegły czwartek przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya podczas jego wizyty w Berlinie. „Zmieniłoby to w znaczący sposób równowagę sił w UE” – pisze „Spiegel”, który twierdzi, że w niemieckim ministerstwie finansów trwają obecnie prace nad możliwościami uzupełnienia protokołu 14 traktatów unijnych o regulacje z zakresu polityki gospodarczej i finansowej.
Celem zmian ma być wyposażenie KE w uprawnienia do podpisania z każdym krajem strefy euro porozumienia dotyczącego poprawy konkurencyjności, inwestycji i dyscypliny budżetowej. Tzw. contractual arrangements zawierałyby konkretne liczby i terminy, pozwalające w każdej chwili na kontrolę stanu realizacji zobowiązań. W zamian kraje przestrzegające zasad miałyby możliwość otrzymania finansowego wsparcia ze specjalnego, odrębnego budżetu dla strefy euro, o którego powstaniu od dłuższego czasu toczą się spekulacjezawartość zablokowana

Autor: Aleksandra Rybińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama