Krok od nowego śledztwa

Numer 644 - 21.10.2013Polska

KATYŃ DZIŚ WYROK TRYBUNAŁU W STRASBURGU WS. ZBRODNI

Wyrok Wielkiej Izby Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie zbrodni popełnionej na niemal 22 tys. Polaków, który ma dziś zostać wydany, może zmusić Rosję do podjęcia na nowo śledztwa katyńskiego. Jeśli Moskwa go zignoruje, proces w tej sprawie może jej wytoczyć cała Europa.
Ewa Łosińska
Jeśli sędziowie ETPC uznają, że Rosja nie przeprowadziła skutecznego postępowania wyjaśniającego śmierć prawie 22 tys. Polaków, krewni ofiar NKWD mogą się domagać podjęcia śledztwa na nowo – tym razem prowadzonego w rzetelny sposób. – Jeszcze łatwiej byłoby Polakom żądać nowego postępowania katyńskiego, gdyby w werdykcie, który mamy dziś usłyszeć, sędziowie wyraźnie wskazali sposób wykonania ostatecznego wyroku Trybunału – uważa prof. Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN, współautor skargi katyńskiej.
Wyrok ETPC może mieć również wpływ na orzecznictwo w sprawach dotyczących zbrodni wojennych i zbrodni komunistycznych. A skargę do Strasburga zapowiadają już np. krewni ofiar Obławy Augustowskiejzawartość zablokowana

Autor: Ewa Łosińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama