reklama


Rząd nie broni polskiej szynki

Numer 705 - 07.01.2014Gospodarka

RYNEK WĘDLIN REGIONALNE PRODUKTY ZNIKNĄ Z NASZYCH STOŁÓW

Brukselscy urzędnicy uderzają w polskich producentów tradycyjnych wyrobów wędliniarskich. Od września wprowadzają zakaz stosowania dotychczasowych metod wędzenia. Choć nasz rząd wiedział już od 2011 r., że do tego dojdzie, nic w tej sprawie nie zrobił.

Dorota Skrobisz
Producentów polskich szynek bardzo zaniepokoiła informacja, że od września sprzedaż ich wyrobów stanie się nielegalna. Unia Europejska uznała bowiem, że w wędlinach wędzonych tradycyjnymi metodami jest za dużo substancji smolistych. I choć wyroby te są chlubą polskiego stołu i znajdują się na listach produktów regionalnych promowanych w kraju i za granicą przez Ministerstwo Rolnictwa, to polscy producenci będą musieli pozamykać swoje wędzarnie. Wytwarzanie szynek wędzonych przy użyciu drewna stanie się praktycznie niemożliwe.
Obecnie w kilogramie wędliny może się znajdować co najwyżej 5 mikrogramów benzo [a] pirenu – substancji rakotwórczej, powstającej w wyniku spalania węgla i innych paliw. Od września tego roku dopuszczalna ilość zmniejszy się 25 razy. Unijne rozporządzenie opublikowano już w 2011 r., ale władze nie poinformowały producentów, że muszą się dostosować do nowych przepisówzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama