Polacy mają dość banksterów

Numer 719 - 23.01.2014Gospodarka

FINANSE DWA BANKI ZAPŁACIŁY OSTATNIO PONAD 35 MLN ZŁ KARY

Bankowcy wprowadzają społeczeństwo w błąd, twierdząc, że przewalutowanie na złote kredytów zaciągniętych we frankach przyniesie sektorowi ponad 44 mld zł strat i doprowadzi kilka banków do upadłości – twierdzą poszkodowani ze stowarzyszenia Pro Futuris. Nierzetelność banków to dość powszechne zjawisko. Za takie praktyki ukarane zostały ostatnio PKO BP i Getin Noble Bank.
Dorota Skrobisz
Jeśli sądy nakazałyby przewalutować frankowe kredyty po kursie z dnia ich zaciągnięcia, to banki musiałyby oddać najwyżej 5–6 mld zł z ponad 100 mld zł zysku wypracowanego w ostatnich kilku latach. Taka operacja byłaby niegroźna dla systemu bankowego – uważa Tomasz Sadlik, szef Pro Futuris. Byłaby za to sprawiedliwa, bo jego zdaniem banki wprowadziły klientów w błąd. Zrobiły to z premedytacją po to, aby wyśrubować swoje wyniki finansowe. – Banki naginały zdolności kredytowe klientów przez oferowanie pożyczek we frankach, łamiąc nie tylko przepisy Komisji Nadzoru Finansowego, ale też dobre obyczaje i zasady profesjonalnego podejścia do klienta – zarzuca branży Sadlik.
O tym, że banki nieuczciwie podchodzą do swoich klientów, świadczą komunikaty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ostatnio UOKiK ukarał Getin Noble Bank za wprowadzenie klientów w błąd i nałożył na niego ponad 6,7 mln zł karyzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama