Separatyści jako broń Kremla

Numer 719 - 23.01.2014Świat

KISZYNIÓW NA DRODZE KU STOWARZYSZENIU Z UE

Od momentu parafowania w listopadzie ub.r. przez mołdawskie władze umowy stowarzyszeniowej z UE dwa regiony – separatystyczne Naddniestrze oraz autonomiczna Gagauzja – podjęły kroki, aby destabilizować sytuację w kraju. Wspierani przez Kreml separatyści mają zakłócić zaplanowane na sierpień podpisanie umowy stowarzyszeniowej Mołdawii z Unią Europejską.
Olga Alehno
Mołdawia i Gruzja parafowały umowę stowarzyszeniową oraz umowę o strefie wolnego handlu z UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbył się pod koniec listopada w Wilnie. Wówczas oczekiwano również podpisania tekstu tej umowy przez władze Ukrainy. Jednak w ostatniej chwili ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz zdecydował się odłożyć podpisanie dokumentu na czas nieokreślony. Rezygnacja Kijowa z eurointegracji doprowadziła do antyrządowych ogólnoukraińskich protestów. Wcześniej także władze Armenii, po latach negocjacji z Brukselą, niespodziewanie oświadczyły, że rezygnują z umowy z UE na rzecz członkostwa kraju w kierowanej przez Rosję Unii Celnej.
Bruksela, w obliczu powodzenia szantażu gospodarczego Kremla w wypadku Kijowa oraz Erywania, zdecydowała się przyśpieszyć proces eurointegracji Tbilisi i Kiszyniowa. Ostateczne podpisanie umów między UE a Mołdawią oraz Gruzją zaplanowano na sierpień br.
– Nie sądzimy, by ukraiński scenariusz mógł się powtórzyć w Gruzji, bo nie jesteśmy tak zależni od Rosji jak Ukraina – uspokajał w zeszłym tygodniu premier Gruzji Irakli Garibaszwili. – Może dojść do prowokacji, lecz nie spodziewamy się niczego nadzwyczajnego, bo co może być gorsze niż to, co mamy obecnie – 20 proc. kraju pod okupacją – dodałzawartość zablokowana

Autor: Olga Alehno


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama