Cameron ma własną wizję UE

LONDYŃSKIE GROŹBY PRZED BRUKSELSKIM SZCZYTEM

Numer 76 - 08.12.2011Świat

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że może zawetować propozycje zmian w traktacie lizbońskim, zaproponowane przez Niemcy i Francję. – Niczego nie podpiszę, jeżeli nie będzie w tym gwarancji dla Brytyjczyków – stwierdził.

Szef brytyjskiego rządu ustosunkował się we wtorek do propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, dotyczących przebudowy strefy euro i zmian traktatowych. Chodzi o plan, który francusko-niemiecki tandem zamierza przedstawić na zaczynającym się dziś szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Projekt Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy’ego przewiduje nie tylko zmiany na poziomie traktatu europejskiego, ale również konstytucji narodowych. Niemcy i Francja opowiadają się za ratyfikowaniem nowych ustaleń przez wszystkie 27 państw członkowskich UE. Jednak w razie konieczności chcą współpracy w ramach 17 krajów strefy euro.

Brytyjski premier oświadczył, że zablokuje zmiany na poziomie 27 krajów członkowskich, jeżeli nie będą one zawierały odpowiednich gwarancji dla Wielkiej Brytanii, która nie należy do strefy euro. Do przyjęcia niemiecko-francuskich poprawek niezbędna jest zgoda wszystkich członków wspólnotyzawartość zablokowana

Autor: Olga Alehno


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama