Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Pod prąd cywilizacji śmierci

Dodano: 10/06/2014 - Numer 834 - 10.06.2014
W odpowiedzi na kampanię zapoczątkowaną przez środowisko „Gazety Wyborczej” wymierzoną przeciwko lekarzom, którzy podpisali deklarację wiary, w sieci powstała akcja „Wybieram lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia”. W ciągu dwóch dni dołączyło się do niej ponad 1100 internautów. Akcję, która doprowadziła do furii mainstream i rząd, zapoczątkowała Wanda Półtawska, bliska przyjaciółka św. Jana Pawła II. Jak sama tłumaczy w liście do lekarzy i studentów medycyny, pomysł podyktowało jej sumienie. Z okazji kanonizacji Jana Pawła II postanowiła stworzyć deklarację wiary, pod którą podpisało się już ponad trzy tysiące lekarzy w całej Polsce. Sam dokument nie jest niczym przełomowym i wprost nawiązuje do nauczania Kościoła katolickiego. Szczególny nacisk deklaracja kładzie na sumienie każdego lekarza. „Wierzę w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój. Uznaję, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę” – czytamy w deklaracji podpisanej przez lekarzy. Dokument stał się podstawą do wściekłych ataków na środowisko medyczne, które przyjęło klauzulę. – Deklaracja wiary przywraca właściwe proporcje. Stąd też wściekłe ataki lewicy i mediów głównego nurtu. Idziemy pod prąd cywilizacji śmierci – twierdzą twórcy popierającej lekarzy strony. – W dobie relatywizowania takich wartości jak życie, w fazie poczęcia lub fazie ostatniej, ważne jest przypomnienie lekarzom, czym jest ich zawód. Wielu z nich ulega presji i naciskom koncernów farmaceutycznych, zarówno dotyczących stosowania środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych, jak i lekarstw nieadekwatnych do schorzeń – dodają inicjatorzy akcji. Strona monitoruje na bieżąco artykuły i badania na temat etycznych aspektów zawodu lekarza. Autorzy strony wskazują na społeczne skutki, jakie przyniosła liberalizacja przepisów, dotyczące in vitro, eutanazji czy aborcji. Wiele dyskusji toczących się na forum strony promującej akcję „Wybieram lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia” dotyczy także działalności firm farmaceutycznych i ich wpływu na działalność lekarzy. Niezależna.pl
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze