Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Odeszła prof. Anna Pawełczyńska

Dodano: 23/06/2014 - Numer 844 - 23.06.2014
fot.Małgorzata Amro/Gazeta Polska
fot.Małgorzata Amro/Gazeta Polska
WSPOMNIENIE \ W sobotę zmarła prof. Anna Pawełczyńska, wybitna socjolog kultury, więzień Pawiaka i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jestem tak wstrząśnięta, że wciąż ta informacja do mnie nie dociera – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl Teresa Bochwic, przyjaciółka śp. profesor Anny Pawełczyńskiej. Kochająca Polskę patriotka odeszła w wieku 92 lat. – Mimo swoich lat w ostatnich dniach miała w sobie bardzo dużo energii i zdrowia. Chorowała, ale miała wspaniałego lekarza, wspaniałe masaże i wydawało się, że wróciła do zdrowia. Wyjechała na wakacje i tam zmarła – relacjonuje przyjaciółka Zmarłej Teresa Bochwic, dziennikarka, publicystka, pisarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL u. Wspominając prof. Pawełczyńską, mówi, że była to osoba, która „mając naukowe widzenie spraw społecznych, była jednocześnie zwykłą kobietą prowadzącą gospodarstwo domowe, która wiedziała, ile potrzeba pieniędzy i sił, aby wyżywić rodzinę”. – Obok wiedzy naukowej, miała wiedzę praktyczną – dodaje Bochwic. Prof. Pawełczyńska w czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Była więziona na Pawiaku, w obozach Auschwitz-Birkenau i Flossenbürg. Przeżyła angielskie i amerykańskie naloty dywanowe na Drezno. W ostatnich tygodniach wojny uciekła z transportu więźniów. Współorganizowała polski Komitet Pomocy Powracającym do Kraju w Königstein pod Dreznem. W czerwcu 1945 r. wróciła do Polski. Studiowała socjologię (w latach 1945–1949) pod kierunkiem prof. Stanisława Ossowskiego i prof. Jana Bystronia. W 1976 r. podpisała jeden z dwóch głównych listów otwartych przeciwko wpisaniu przyjaźni z ZSRS do konstytucji PRL. Wspierała i współtworzyła Solidarność. W latach 1992–1996 była przewodniczącą Rady Nadzorczej Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. – Zagrożeniem dla kultury europejskiej są różne warianty przekształconego sowieckiego komunizmu. To oczywiście skutki długiego procesu społecznego, krążenia elit i ideologii, przy czym sposób aplikowania tej ideologii jest za każdym razem dostosowywany do potrzeb i mentalności społeczeństwa, które ma oszukiwać – przestrzegała w ostatnim wywiadzie dla tygodnika „wSieci”. Nie miała złudzeń co do współczesnej sytuacji Polski w Europie: Polska przegrała II wojnę światową, wpadając w ręce komunistów. Po 1989 r. aż do dziś Polakom zagraża nowy rodzaj totalitaryzmu wymierzonego w tradycję oraz rodzinę. Zdaniem Pawełczyńskiej liberalizm w sposobie działania na ludzką świadomość stanowi kontynuację totalitaryzmu komunistycznego. Samuel Pereira, Niezależna.pl
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze