Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Dość karmienia Moskwy!

Dodano: 02/08/2014 - Numer 879 - 02.08.2014
Grupa inicjatywna w rosyjskim mieście Nowosybirsku złożyła do władz miasta wniosek na organizację „Marszu na rzecz federalizacji Syberii”, który miałby się odbyć 17 sierpnia. Według organizatorów, ma to przypomnieć Rosjanom, wspierającym tzw. separatystów na wschodzie Ukrainy, o wewnątrzrosyjskich problemach. Udział w marszu zapowiedziało 350 osób. Jak podaje portal Birżewoj Lider, inicjatorzy marszu mają zamiar domagać się od Moskwy, by „przestała okradać regionalny budżet”. Jednym z haseł ma być – „Dość karmienia Moskwy!”. Oprócz tego działacze ruchu potępili politykę prezydenta Władimira Putina, skierowaną na „rozpętanie wojny imperialistycznej na terenie Ukrainy”. Ze słów jednego z organizatorów – Michaiła Pulina, marsz ma odwrócić uwagę Rosjan od „pseudopatriotycznej histerii, która ogarnęła Rosję, i zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy wewnętrzne”. – Reżim Putina obecnie wspiera tzw. separatystów na południowym wschodzie Ukrainy, tłumacząc swoje działania potrzebą obrony interesów rosyjskojęzycznej ludności tych regionów. Jednak ta polityka jest ohydną hipokryzją, bowiem wojna domowa na terenach ukraińskich została rozpętana wyłącznie w interesie oligarchów – stwierdził Pulin. Ponadto na dwóch portalach społecznościowych, VKontaktie i Facebook, organizacja napisała: „Nasz cel – utworzenie Republiki Syberyjskiej w składzie FR albo zrównanie praw naszych regionów z prawami federalnych republik”. Jak wskazywano, uniezależnienie od Moskwy pozwoli Sybirakom zwiększyć zasiłki dla osób, które mieszkają w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Również można będzie skierować część przychodów uzyskanych z wydobycia w regionie minerałów do lokalnego budżetu, zamiast wysyłać całość do Moskwy. Organizatorzy wskazują, że nie chodzi o separatyzm. „Separatyzm w FR jest karany pozbawieniem wolności do 4 lat. Czcimy kodeks karny i domagamy się, aby Syberia zgodnie z Konstytucją mogła otrzymać status republiki w składzie FR ze wszystkimi wynikającymi z tego pozytywnymi konsekwencjami”. Nie będzie to pierwszy protest mieszkańców Nowosybirska przeciwko działaniu rosyjskich wojsk na Ukrainie. Na początku lipca w mieście odbyła się pikieta, podczas której protestowano przeciwko temu, że ogłoszony nowym podmiotem Federacji Rosyjskiej ukraiński Krym będzie finansowany kosztem zmniejszenia nakładów finansowych na pozostałe regiony FR. „Dlaczego, kiedy przyłączano Krym, nie powiedziano, że będę musiał za to zapłacić 22 tys. rubli?”, „15 miliardów od mieszkańców Nowosybirska na Krym? Lepiej dać nam na dwie nowe stacje metra!” – plakaty z takimi hasłami trzymali uczestnicy pikiety.
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze