Wywieś flagę narodową

HISTORIA \ 75. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

Numer 920 - 20.09.2014Polska

Pamiętajmy o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego. Wywieśmy flagi narodowe. Na grobach żołnierzy AK zapalmy znicze i pomódlmy się w ich intencji. Dokładnie za tydzień, 27 września, mija 75. rocznica powstania państwa, które nie miało swojego odpowiednika w historii.
O uczczenie ich pamięci apelują organizacje kombatanckie, IPN oraz Kościół. Hasło ogólnopolskiej akcji upamiętniania państwa podziemnego brzmi: „My z niego wszyscy…”.
„Tajne struktury państwa polskiego, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych” – pisze w liście otwartym z okazji rocznicy prezes IPN u Łukasz Kamiński. Przypomina, że dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem, ale także stworzenie siły moralnej, kultywowanie niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
Były przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Olesiak ps. Kozic podkreśla, że państwo podziemne nie ograniczało się jedynie do Armii Krajowej. Miało ono całą strukturę cywilnązawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama