fot.twitter

Kopalnie odbiorą emerytom węgiel

GÓRNICTWO \ SPÓŁKI CHCĄ, BY ZA DEPUTATY PŁACIŁO PAŃSTWO

Numer 942 - 16.10.2014Gospodarka

Aby ratować swoje finanse, spółki górnicze odbiorą emerytom i rencistom deputaty węglowe. Chcą to zrobić, mimo że na zwałowiskach zalegają miliony ton niesprzedanego węgla. Związki zawodowe sprzeciwiają się temu. – Skoro państwo przyznało górniczym emerytom prawo do deputatu, to niech je teraz realizuje – argumentują spółki.
Związki zawodowe zaapelowały do zarządu Kompanii Węglowej, aby zrezygnował z pozbawiania swoich emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla. – Skoro nie można go sprzedać, to po co odbierać go potrzebującym? – argumentowali. Dla emerytów i rencistów deputat to przecież spory zastrzyk finansowy. Rocznie należało się im od 1,5 do 2 ton węgla lub ekwiwalent pieniężny. Według wskaźników Ministerstwa Gospodarki w 2014 r. wartość deputatu węglowego wynosi 597,54 zł za tonę. Do takich świadczeń było uprawnionych w Kompanii ok. 160 tys. osób. Zarząd zdecydował jednak, że od 1 stycznia 2015 r. nie będzie już wypłacał deputatu węglowego, bo związany z tym roczny koszt spółki wynosi ok. 260 mln zł.
Kompania tłumaczy się trudną sytuacją finansową. Alternatywą była utrata kapitałów własnych i złożenie wniosku o upadłość. Zarząd postanowił więc zaoszczędzić m.in. na emerytach i rencistach. – Na razie cięcia świadczeń pracowniczych są podstawą planu ratunkowego firmy, zarząd nie podejmuje działań prorozwojowych – żalą się związkowcyzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama