RPP sobie, a rynek sobie

FINANSE \ RADA NIE WYKLUCZA OBNIŻEK STÓP PROCENTOWYCH W PRZYSZŁOŚCI

Numer 983 - 05.12.2014GospodarkaRada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe, mimo że gospodarka potrzebuje dopływu nowego pieniądza i tanich kredytów. Chociaż rząd zastosował metodologiczną sztuczkę, by poprawić wyniki, PKB nadal jest mizerny, a na rynku mamy deflację. RPP nie wykluczyła cięć stóp w przyszłości, mogą to być jednak kroki spóźnione.

Coraz odważniej część analityków wskazuje, że na decyzję RPP nie ma wpływu gospodarka, ale osobiste animozje członków RPP. Od czasu ujawnienia nagranej rozmowy prezesa NPB Marka Belki z byłym ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem, ten pierwszy nie znajduje się w dobrych relacjach z członkami RPP, a zwłaszcza z Jerzym Hausnerem. W środowisku panuje opinia, że prezes Belka stracił wpływy w RPP i powinien ustąpić ze stanowiska – podaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. Chociaż gospodarka potrzebuje wsparcia, RPP wysyła jedynie sygnały, że może dojść do obniżek stóp procentowych. Gotowa jest to uczynić, jeśli deflacja utrzyma się dłużej, a wzrost PKB mocniej się obniży. Jednak RPP jest silnie podzielona w sprawie obniżek i do momentu osiągnięcia większej spójności stanowisk, nadal będzie obserwowała napływające dane. – Jest stałe grono przeciwników dalszych cięć stóp procentowych, kilku członków, którzy widzą potrzebę cięcia stóp i kilkoro, którzy warunkowo widzą jeszcze przestrzeń do obniżek w przyszłości – skomentowała podział sił w RPP Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. Wzajemne pretensje nie sprzyjają współdziałaniu, każdy upiera się przy swoim.
Tymczasem rynek oczekuje cięcia stóp. W sondzie przeprowadzonej przez portal finansowy Bankier.pl 60 proc. badanych opowiada się za obniżkami, 2 proc. nie ma na ten temat zdania. Również większość analityków ankietowanych przez agencję ISBnews (10 na 15 zapytanych) oczekiwała redukcji. Tymczasem Rada napisała w swoim komunikacie, że nie wyklucza takich decyzji w przyszłościzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama