Paliwa ciągną ceny w dół

STATYSTYKA \ DEFLACJA NIE ODPUSZCZA

Numer 993 - 17.12.2014GospodarkaCeny w listopadzie spadły o 0,6 proc. w ujęciu rok do roku. Większość ekonomistów nie trafiła z prognozami, uważając, że utrzyma się co najwyżej dwa–trzy miesiące. Obecnie wielu z nich twierdzi, że ceny zaczną rosnąć dopiero w trzecim kwartale 2015 r. Minister finansów ze swoimi prognozami idzie pod prąd: deflacja za chwilę odpuści – uważa.

Odczyty ujemnej inflacji całkowicie zaskoczyły analityków. GUS podał, że ceny w listopadzie spadły o 0,6 proc., licząc rok do roku, a w porównaniu z październikiem – o 0,2 proc. Tymczasem ekonomiści szacowali, że spadek wyniesie 0,4 proc. w ujęciu rok do roku i 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Byli jednak też tacy (choć nieliczni), którzy uważali, że poziom deflacji będzie jeszcze wyższy od odnotowanego przez GUS i wyniesie 0,7 proc. rok do roku oraz 0,4 proc. miesiąc do miesiąca.
Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych miały niższe ceny żywności – o 2,7 proc., transportu – o 3,7 proc., oraz odzieży i obuwia – o 4,6 proc. – poinformował GUS. Być może deflacja byłaby jeszcze większa, gdyby nie podwyżki cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych objętych akcyzą (o 3,6 proc.), a także wyższe wydatki związane z łącznością (o 3 proc.) i mieszkaniem (o 0,4 proc.).
Analitycy są zgodni, że na spadku wskaźnika zaważyły głównie ceny paliw – niemal z dnia na dzień widzimy na stacjach taniejącą benzynę, co ma związek z rekordowo niskimi cenami ropy na światowych giełdach. To właśnie ceny paliw wpłyną na to, że z deflacją będziemy mieli do czynienia znacznie dłużej, aniżeli oczekiwano. Nietypowy jak na tę porę roku mamy też spadek cen żywności, co wynika z podwyższonej podaży owoców i mięsa na rynku krajowymzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama