Produkcja przemysłowa się zwija

Numer 995 - 19.12.2014Gospodarka


STATYSTYKA Produkcja przemysłowa w listopadzie ostro wyhamowała. Dane przekazane przez GUS są gorsze od oczekiwań analityków. Jest to bardzo zła informacja dla gospodarki, zwłaszcza że sytuacja w Rosji nie napawa optymizmem. Być może Rada Polityki Pieniężnej wreszcie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych, byle tylko nie był to ruch spóźniony. Szwajcarzy wprowadzili już stopy ujemne.

Analitycy spodziewali się, że produkcja przemysłowa wzrośnie w listopadzie o ok. 1 proc. w ujęciu rocznym. Okazało się, że jest to tylko 0,3 proc. Jeszcze gorzej prezentują się dane miesiąc do miesiąca. W październiku wzrost wynosił 3,5 proc.
Spadek produkcji sprzedanej nastąpił aż w 13 działach gospodarczych. Najwięcej ucierpiały: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (spadek o 15,6 proc.), wydobycie węgla kamiennego i brunatnego (o 7,9 proc.), produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 4,3 proc.), artykułów spożywczych (o 3,9 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 2,3 proc.). Najlepiej wiedzie się producentom komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (wzrost o 13 proc.) oraz mebli (o 11,1 proc.).
Po informacjach o spadku produkcji, jak też podaniu danych o deflacji, która nie odpuszcza i może trzymać nawet do trzeciego kwartału 2015 r., jest już pewne, że gospodarka stacza się po równi pochyłej. Niektórzy eksperci starają się tłumaczyć słabe wyniki listopadowe. Twierdzą, że na tak duże spadki w produkcji wpływa trudna sytuacja w górnictwie, a także znacznie niższa liczba dni roboczych. W grudniu dane powinny być lepszezawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama