Kurs franka poszybował powyżej 5 zł

FINANSE \ KREDYTOBIORCY W STRACHU, SZWAJCARZY UWOLNILI SWOJĄ WALUTĘ

Numer 1015 - 16.01.2015Gospodarka


Szok! Szwajcaria już nie broni franka. Wczoraj Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z powiązania krajowej waluty z euro. W efekcie kurs franka wzrósł do 5,20 zł. Przed opublikowaniem bankowego komunikatu kosztował 3,54 zł. Po otrząśnięciu się rynków z tej informacji kurs franka spadł do 4,20 zł.

Stało się więc to, czego obawiali się niektórzy ekonomiści. Frank wzbił się do poziomu niebezpiecznego dla polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty w szwajcarskiej walucie, ale także dla polskiego sektora bankowego, który takich kredytów udzielił. Nic dziwnego, że natychmiast zareagowali inwestorzy. Warszawski Indeks Giełdowy, na którym ważą akcje banków, stracił prawie 2 proc. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje banków. mBank stracił na wartości prawie 7 proc., Bank Millennium – 9,3 proc., Getin Bank – nawet ponad 15 proc. kilkuprocenowe spadki odnotowały PKO BP i Pekao. Rykoszetem dostały też banki, które nie udzielały masowo kredytów we frankach szwajcarskich. Indeks WIG-Banki spadł o blisko 5 proc.
Inwestorzy obawiają się, że banki, których portfele kredytowe są przepełnione kredytami we frankach szwajcarskich, stracą na swoich bilansach. A długotrwałe utrzymywanie się kursu franka na poziomie powyżej 4,50 zł może również doprowadzić do upadłości niektórych banków, czego nie kryje nawet Komisja Nadzoru Bankowego. Stanie się tak, jeśli kredytobiorcy nie będą mogli wywiązywać się ze swoich zobowiązań z powodu zbyt wysokich rat kredytowych.
Na razie z pomocą kredytobiorcom przyszedł Szwajcarski Bank Narodowy, który wraz z uwolnieniem kursu franka obniżył stopy procentowe z minus 0,25 proc. do minus 0,75 proc. Strach pomyśleć, co może się dziać, gdy szwajcarski bank zacznie podnosić stopy, a złoty nadal będzie się osłabiał wobec franka. Boleśnie odczuje to nie tylko sektor bankowy, ale także nieruchomościowyzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama