Maszyna zrozumie twoje uczucia

KOMPUTEROWY PROGRAM POZWOLI ROZPOZNAĆ EMOCJE ROZMÓWCY

Numer 93 - 29.12.2011Nauka

Naukowcy z hiszpańskiego Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) oraz Universidad de Granada (UGR) pracują obecnie nad specjalnym programem komputerowym pozwalającym automatycznie rozpoznać stan emocjonalny osoby, która głosem komunikuje się z komputerem. System, który jest opracowywany przez hiszpańskich naukowców, może być wykorzystywany do automatycznego nastawienia się maszyny i dostosowania do dialogu z człowiekiem w różnych sytuacjach, tak by odpowiedź komputera była bardziej adekwatna do emocji człowieka.
„Dzięki temu systemowi komputer będzie w stanie dostosować się do uczuć użytkownika oraz lepiej komunikować się z nim, a także przewidzieć kierunek, w którym potoczy się dalsza rozmowa” – wyjaśnia David Grill, jeden z twórców systemu, pracujący na Uniwersytecie Madryckim. By lepiej „wyczuć” stan emocjonalny użytkownika, naukowcy skupili się na negatywnych emocjach, które mogą sprawia problemy w komunikacji z maszyną. Szczególnie zwrócono uwagę na takie uczucia, jak gniew, nudę oraz niepewność.

Do ich automatycznego wykrycia posłużono się m.in. analizą tonu głosu i szybkości mówienia, czasem trwania pauz oraz energicznością głosu. W sumie wzięto pod uwagę ok. 60 parametrów akustycznych, jakie mają miejsce w komunikacji werbalnej. W dodatku informacja o tym, w którą stronę może potoczyć się dialog, także została wykorzystana do przeanalizowania stanu emocjonalnego rozmówcyzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Rozłucki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama